W cieniu skandalu

Wakacji nastał czas. Jak co roku chciałbym w tym okresie pozwolić sobie i Państwu na odpoczynek od tematów trudnych, bolesnych, a dla niektórych może nudnych. Zanim jednak zamilknę na najbliższe dwa miesiące, chciałbym zwrócić uwagę wszystkich czytających moje teksty na pojawiające się w lokalnej prasie i na portalu internetowym zyrardowskie.pl informacje, dotyczące ustaleń zespołu kontrolnego Komisji Rewizyjnej RM w sprawie wydatków samorządu na promocję. Dla ułatwienia przypomnę, że chodzi o finansowanie i zasady współpracy Telewizji Żyrardowskiej i Centrum Kultury oraz wydatków na promocję ponoszonych przez spółki miejskie na rzecz TVŻ.

Kilkukrotnie zwracałem uwagę na ten temat w swoich felietonach. Zwracałem uwagę na niestandardową w stosunku do ogólnie przyjętych zasad formę współpracy naszego Urzędu Miasta (poprzez Centrum Kultury), z firmą Leking Media Kinga Jędrasik. Zwracałem uwagę na bezsensowne i nieuzasadnione
z rynkowego i ekonomicznego punktu widzenia wydatki reklamowe naszych spółek miejskich. Zwracałem także uwagę na dziwne i dwuznaczne relacje panujące pomiędzy właścicielką firmy Leking Media, a osobami z kręgów naszej władzy. Gorliwi obrońcy prezydenckiej cnoty zarzucali mi wówczas, że z powodu „walki politycznej” lub „osobistej zemsty” celowo przedstawiam prezydenta naszego miasta w złym świetle.

Czy tak jest w istocie? Jeżeli ktoś przedstawia prezydenta w złym świetle, to przede wszystkim dlatego, że prezydent sam siebie w takim świetle ukazuje. Jeżeli we wszystkich kontrowersjach, które zarówno ja, jak i inni wskazywali, nie ma drugiego dna, nic się za nimi niegodziwego nie kryje, to dlaczego zatroskany o dobro miasta i mieszkańców włodarz nie dokłada wszelkich starań, aby te sprawy wyjaśnić, prześwietlić do granic możliwości i tym samym raz na zawsze usunąć z siebie cień podejrzeń? Na portalu zyrardowskie.pl przedstawiono dosyć szczegółowe dane będące wynikiem prac wspomnianej Komisji. Pozwolę sobie zacytować jedno ze zdań jakie się tam znalazło: „Komisja Rewizyjna jednoznacznie wskazuje na liczne nieprawidłowości, niegospodarność a być może nawet fałszerstwa i wyprowadzanie publicznych pieniędzy z miejskich spółek, Centrum Kultury i wydziału promocji Urzędu Miasta – przy pełnej wiedzy i zgody Prezydenta Wojciecha Jasińskiego” (pisownia oryginalna). Dalej padają konkretne kwoty jakie firma Leking Media Kinga Jędrasik zainkasowała wprost na mocy zawartej umowy i dodatkowych, fakturowanych zleceń lub korzyści pośrednich wynikających z zakupu na rzecz tej firmy sprzętu, oprogramowania i mebli z pieniędzy Centrum Kultury oraz darmowej dzierżawy lokalu w Resursie.

W sumie wyliczono, że półtoraroczna współpraca z Leking Media kosztowała miasto 436 220 zł. Przy tym wyraźnie należy podkreślić, że wysokość kosztów to jedno, a zasady współpracy to drugie. Dziwne i zastanawiające względy jakimi cieszy się właścicielka firmy u prezydenta, w sposób szczególny zostały podkreślone przez członków Komisji. Myślę, że w mieście, a przede wszystkim w samym Urzędzie Miejskim jest wiele osób, które mają już dość udawania, że niczego nie widzą, o niczym nie wiedzą. W urzędniczym środowisku całe te „zasady współpracy” stanowią tajemnicę poliszynela, ale zależność służbowa każe ludziom milczeć. Ponieważ ustalenia Komisji będą przekazane do Regionalnej Izby Obrachunkowej, CBA, a także planowane jest złożenie doniesienia do prokuratury, to być może te służby rozwiążą ludziom języki i wtedy dowiemy się całej prawdy o „żyrardowskiej kulturze”. W tym miejscu trzeba wyraźnie powiedzieć: nie da się wszelkiej krytyki i nieprawidłowości zbywać jedynie argumentem, że to element walki politycznej.

Każdy mieszkaniec miasta, który jest oczarowany obecną prezydenturą musi spojrzeć prawdzie w oczy. „Ogrom nieprawidłowości” – tak jest określany stan rzeczy, jaki wyłania się z prac Komisji Rewizyjnej. Raport jaki powstał stanowi ciekawą lekturę i rzuca nowe światło na kulisy niektórych wydarzeń. Otóż np. dowiedziałem się z niego, że była dyrektor Centrum Kultury Izabela Worona w związku ze scedowaniem na CK płatności za szereg imprez miejskich, które nie były uwzględnione w budżecie tej jednostki, zaproponowała rozwiązanie, które miało przynieść 600 tys. dodatkowych środków. Otóż była pani dyrektor zaproponowała aby utworzyć w piwnicach resursy restaurację.

Do realizacji pomysłu nie doszło, a pani Worona została zwolniona. Pomysł jednak nie umarł i ktoś inny wcielił go w życie, pytanie tylko jakie wpływy z tego tytułu trafiają na konto Centrum Kultury lub Urzędu Miasta? Być może tutaj także ma zastosowanie szczególne traktowanie podmiotu wynajmującego, jak w przypadku współpracy z Leking Media. Byłych dyrektorów Centrum Kultury w oficjalnych doniesieniach z UM oceniano bardzo krytycznie i publicznie stawiano pod znakiem zapytania ich kompetencje. Jednocześnie płynące zewsząd sygnały nie tylko o braku profesjonalizmu w zarządzaniu TVŻ, ale wręcz o możliwej działalności niezgodnej z prawem są ignorowane i zbywane milczeniem. Wcześniej czy później cała prawda wyjdzie na jaw. Nie pomogą internetowi obrońcy i ambasadorzy prezydenckich zasług (zwłaszcza, że bronią także swojego interesu). Każdy, kto dzisiaj chowa głowę w piasek będzie musiał spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie: „Nie chciałem tego widzieć. Wiedziałem, ale nie chciałem tego widzieć!”.

To wyznanie dedykuję wszystkim, którzy marzą o karierze politycznej i swojej szansy upatrują pod prezydenckimi skrzydłami. Jeżeli szczerze wierzycie w swojego idola, dla własnego komfortu psychicznego i późniejszego spokoju sumienia poproście przed wpisaniem na wspólną listę wyborczą o wyjaśnienie tych nieprawidłowości. Wakacje zaczynamy w cieniu skandalu jakim niewątpliwie jest raport Komisji Rewizyjnej i płynące z niego wnioski. Niech przynajmniej potencjalne nowe kariery polityczne nie rozpoczynają się w jego negatywnej aurze, a ci którzy rzeczywiście chcą służyć miastu i mieszkańcom niech będą szczerze przekonani, że tak właśnie jest, a nie służą jedynie złotemu cielcowi.

Tym chciałbym zakończyć naszą ostatnią wymianę poglądów przed pełnią okresu wakacyjnego. Oczywiście nie znikam zupełnie i każdy kto dostrzeże ważne dla miasta tematy, może się ze mną kontaktować. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, będę sporadycznie zabierał głos także w wakacje.

Życzę Państwu udanego wypoczynku, szczęśliwych wyjazdów „na” i powrotów „z” urlopów oraz letniego spokoju i luzu – także w naszym mieście – abyśmy mogli się usłyszeć dopiero we wrześniu.